Szkolny Klub Mediatora

Mediacja w szkole jest sposobem na rozwiązanie konfliktu między uczniami, którzy nie potrafią się ze sobą porozumieć. Jest porozumiewaniem się na zasadzie dialogu.

Jej celem nie jest ustalenie, kto ma rację, ale wypracowanie takiego rozwiązania, w którym mamy do czynienia z dwoma zwycięzcami, czyli brak tutaj osób przegranych.

Mediacja pozwala stronom na: przedstawienie faktów z własnej perspektywy, wyrażanie swoich uczuć, współdecydowanie z swojej sprawie, zmianę walki na konstruktywne działanie, zrozumienie wyrządzonej krzywdy, uzyskanie przebaczenia, zawarcie ugody, naprawę relacji, utrzymanie w przyszłości dobrych stosunków.

Mediacja uczy rozwiązywania sporów bez przemocy, jednocześnie daje możliwość zrozumienia własnych czynów, a także pomaga przejąć za nie odpowiedzialność.

Rolą mediatora nie jest podejmowanie decyzji, lecz umożliwienie stronom wypracowania porozumienia!

5 zasad mediacji:

• dobrowolność
  • poufność
  • bezstronność
  • neutralność
  • akceptowalność

Nasi szkolni MEDIATORZY RÓWNIEŚNICZY mają swoje dyżury

codziennie o godzinie 11:30 (długa przerwa) w suterenie.

Jeśli masz problem i chciałbyś porozmawiać z mediatorem, przyjdź do sutereny na długiej przerwie lub zgłoś się do opiekunek mediatorów o każdej porze (p. Falkiewicz, p. Leśko lub p. Kolenda).

W tym roku szkolnym mamy 22 mediatorów rówieśniczych gotowych, żeby Ci pomóc! Poznasz ich po niebieskich opaskach, które noszą.

Regulamin Klubu Mediatora