Projekt „Natura(lnie) w Zabrzu”

Co możemy zmienić w swoim życiu dla dobra Planety i nas samych? Zapraszamy do zapoznania się z prezentacjami uczniów klasy 8b. Są one podsumowaniem i wnioskami z projektu.

Dlaczego warto ograniczyć mięso?

Idea Zero Waste


Zapraszamy do wypróbowania pysznych i zdrowych przepisów naszych uczniów. Pasztet z kaszy jaglanej i inne wspaniałości. Warto! 🙂

Babeczki dyniowe

Syrop z pędów sosny

Domowy chleb na zakwasie

Pasztet z kaszy jaglanej i dyni


Festiwal jedzenia za nami  Wspaniałe potrawy przygotowane przez uczniów z rodzicami zagościły na naszych stołach. Słodkie babeczki z dynią lub marchewką, jabłecznik i ciasto ze śliwkami, czekoladki nadziewane truskawkami
A z drugiej strony domowy chleb na zakwasie, pasztet jaglany, hummus z ciecierzycy, smalec wegański z fasoli i jabłka, ajvar i kiszone ogórki
Można było też skosztować soku z pędów sosny czy aronii, albo wypić kompot z czereśni. Było cudownie smacznie
Wszystkie przepisy potraw znajdziecie niedługo w tym miejscu. Powodzenia i pamiętajcie Nie marnujemy, kupujemy lokalnie!
Ogromne podziękowania dla WSZYSTKICH, dzięki którym mogliśmy dzisiaj degustować te wspaniałości  


Październik to drugi miesiąc trwania międzyszkolnego projektu ekologicznego Natura(lnie) w Zabrzu pt. NIE MARNUJ! KUPUJ LOKALNIE!

Wspólnie z grupą projektową z klas siódmych zebraliśmy dane z pobliskich marketów na temat pochodzenia sprzedawanych tam warzyw i owoców. Uzyskane wiadomości umieściliśmy na mapie za pomocą pinezek, dzięki czemu zobaczyliśmy drogę jaką muszą przejechać warzywa i owoce, aby trafić do naszych domów. A są to czasem olbrzymie odległości!
Są też dobre wiadomości – większa część warzyw i owoców pochodzi z Polski, więc nie musimy kupować tych sprowadzanych z dalekich krajów. Zaoszczędzimy w ten sposób drogocenne paliwo niezbędne do transportu oraz zmniejszymy ilość wytworzonego dwutlenku węgla, który jest jednym z głównych czynników wpływających na ocieplenie klimatu Planety!

Ponieważ październik to miesiąc kończący jesienne zbiory, już w najbliższą środę przygotowujemy festiwal przetworów i ich przepisów. Udowodnimy, że warto korzystać z naszych sezonowych warzyw i owoców do wytworzenia zdrowych i smacznych potraw! Zapraszamy na długiej przerwie na degustację 🙂 


Zapraszamy do zapoznania się z prezentacją przygotowaną przez uczniów klas ósmych. Sami uczniowie o swojej pracy piszę tak:

” Za pomocą tej prezentacji, chcemy przekazać zdobyte wiadomości o zagrożeniach dla stanu klimatycznego naszej Planety oraz sposobach walki z nimi w naszym codziennym życiu. Zapraszamy wszystkich do lektury połączonej z filmami.”

Warto! 🙂 Kliknij, żeby zobaczyć prezentację


16 września wystartował innowacyjny projekt ekologiczny Natura(lnie) w Zabrzu, objęty patronatem Pani Prezydent Miasta Zabrze Małgorzaty Mańki – Szulik, który ma wzmacniać nie tylko świadomość ekologiczną młodych mieszkańców miasta, ale również budować mocne relacje międzypokoleniowe.

Według inicjatorek projektu – Sylwii Kot (MOB w Zabrzu), Anny Foltyn-Simki (IV LO im. M. Reja w Zabrzu), Anny Koenigshaus (IV LO im. M. Reja w Zabrzu) oraz Katarzyny Krulickiej (SP 31 w Zabrzu) – to właśnie wzajemna nauka zapewni młodzieży i seniorom najlepszy oręż w walce o planetę.

Otwierająca projekt ekosesja Jak żyć, żeby przeżyć?! wzbudziła spore zainteresowanie – na Arenie Górnika Zabrze gościli wiceprezydent Miasta Zabrze Katarzyna Dzióba, pani przewodnicząca Rady Miasta Zabrze Łucja Chrząstek – Bar, zastępca naczelnika Wydziału Oświaty pani Jolanta Gottwald, reprezentanci Stowarzyszenia Klub Seniora MOPR Zabrze i uczniowie 23 zabrzańskich szkół (w tym nasi – reprezentujący klasy 8) wraz z opiekunami.

Uczestnicy po wysłuchaniu pasjonującego wykładu prof. dr. hab. Piotra Skubały Odbudowa przyrody albo ekocyd, wzięli udział w w serii warsztatów i prelekcji proekologicznych poświęconych ważnym z perspektywy ekologicznej zagadnień.

Szczegóły działań można śledzić na oficjalnym Facebooku projektu NaturalniewZabrzu.